Czas na kajak…może Drawa

Kategoria: AktualnościZielony kącik

Wakacje to okres odprężenia, beztroski oraz odpoczynku od podręczników i szkolnej rutyny. Oczywiście nie znaczy to, że w tym czasie nie istnieją możliwości poszerzania swej wiedzy oraz zgłębiania tematów, które lezą w kręgu naszych zainteresowań. Przy okazji wakacyjnych wycieczek oaz wyjazdów można nie tylko oderwać się od codziennych obowiązków, które trzeba wykonywać aż 10 miesięcy w toku. Na przykład spływ kajakowy Drawą daje możliwość edukacji poprzez obserwację i doświadczenie, a także budowanie swojej sprawności fizycznej oraz pomoc naszemu środowisku naturalnemu.

Czytaj dalej

Bratek ogrodowy w kuchni

Kategoria: Zielony kącik

bratekW końcu nadeszła wiosna, a wraz z nią pojawiły się pierwsze wiosenne kwiaty. Kwiat, któremu się dzisiaj przyjrzymy należy do rośliny fiołkowatych (Violaceae), ma od 10 do 25 cm wysokości. Pewnie niektórzy już wiedzą, że chodzi o bratka ogrodowego (łac.Viola). Jego kwiaty mają pięć płatków barwy od białej  poprzez żółtą, pomarańczową, niebieską do ciemnobrązowej, często występują odmiany dwukolorowe. Pokryty jest aksamitną, mieniącą się w słońcu warstwą. Ma gładkie, czterokanciaste, rozgałęzione łodygi. Dolne liście są jajowato-sercowate, górne lancetowate. Kwitnie od marca do czerwca. Jest on jednym z najpopularniejszych nasadzeń skwerów, ogrodów i balkonów. Niewymagający szczególnych   warunków do wzrostu i łatwy w uprawie. Bratek ogrodowy nie występuję naturalnie, jest on wynikiem żmudnych prac hodowlanych prowadzonych w XIX w. Jest  mieszańcem trzech odmian dzikich fiołków.

Czytaj dalej

Krokus – ciekawa roślina

Kategoria: Zielony kącik

Zbliża się wiosna i już można napotkać wyrastające z pod ziemi krokusy. Ten niepozorny kwiatek kryje wiele tajemnic i ciekawostek. Przyjrzyjmy się mu bliżej. Krokus nazywany jest także szafranem. Wyróżnić można ok. 90 gatunków kwiatów, choć najczęściej uprawianym i najcenniejszym jest szafran uprawny.

Czytaj dalej

Upcykling – drugie życie przedmiotów

Kategoria: Zielony kącik

Masz niepotrzebny sprzęt elektroniczny, a może opakowania zalegają Ci w koszu. Kreatywnym sposobem na wykorzystanie odpadów jest upcykling. Upcykling to forma przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce. Określenie to zostało wymyślone przez Williama McDonougha oraz Michaela Braungarta, autorów książki Cradle to Cradle: Remaking the Way We Make Things. Dziś upcykling stał się modny, a rzeczy wykonane ze śmieci są często „chodliwym towarem”, na którym można zarobić lub zaoszczędzić. Przy okazji upcykling przyczynia się do zmniejszenia zubożania zasobów naturalnych. To proekologiczna sztuka. Kilka pomysłów na ciekawe zastosowanie śmieci przedstawiamy poniżej.

 

Czytaj dalej