Atramentowe czary

Kategoria: Eksperymenty domowe

Chyba każdy chciałby poznać sekrety magika. Postanowiliśmy sięgnąć do chemicznej spiżarni by wyczarować prawdziwie magiczne doświadczenia przy użyciu zwykłego atramentu. Nie było łatwo, bo nie każdy atrament jest odpowiedni. Ale kilka prób i pobrudzonych palców wystarczy by efekt zachwycił publiczność.  

 Sprzęt i odczynniki

- dwie szklanki lub zlewki

- gorąca i zimna woda

- niebieski atrament z naboju do pióra – ocet spożywczy 


Wykona.

Czytaj dalej

Ogień na huśtawce

Kategoria: Eksperymenty domowe

Ludzie od wieków myśleli nad stworzeniem perpetuum mobile – maszyny, która przeczy prawom fizyki i pracuje w nieskończoność. Pora na doświadczenie, w którym wykonamy prosty model huśtawki, która potrafi sama się rozbujać! Eksperyment wprawi w osłupienie niejednego widza. 

Materiały i sprzęt

- długa prosta świeca

- sztywny kawałek drutu lub gwóźdź

- nóż 

- zapałki

- dwie szklanki

- gazety lub ręczniki papierowe      

 Wyk.

Czytaj dalej

Niewinna zabawka i jej zagadkowe właściwości

Kategoria: Eksperymenty domowe

Każdy wie jak wygląda sprężyna. Pod tą nazwą można zakupić zabawkę, którą znam już z czasów mojej młodości – kolorowa sprężyna, którą spuszczało się ze schodów lub przekładało między dłońmi. Ostatnio, przeglądając programy naukowe, znalazłem niezwykle ciekawy eksperyment, który prezentuje niespodziewaną właściwość tejże zabawki – chwilową lewitację. Jeśli posiadasz gdzieś w szufladzie tą zabawkę to zachęcam by samemu sprawdzić, jak pozornie prosty przedmiot „łamie” prawa fizyki.

Sprzęt

- Zabawkowa sprężyna

Czytaj dalej

Słomka niczym szpikulec

Kategoria: Eksperymenty domowe

SłomkiTo proste doświadczenie pokazuje, jaki może być wpływ ciśnienia na otoczenie. Umiejętnie wykorzystane może być bardzo pomocne. Warto go nie lekceważyć.

Sprzęt i odczynniki

- Słomka długości 8-12 cm

- Owoc lub warzywo

  .

Czytaj dalej

Zapałkowa rakieta

Kategoria: Eksperymenty domowe

Cel! Pal! Kto by nie chciał zrobić armaty, albo wyrzutni rakiet. To marzenie każdego chłopca. Pora zatem na eksperyment iście militarny, ale całkiem bezpieczny, a przy okazji tłumaczący zachodzące zjawiska fizyczne i chemiczne. Długo zastanawiałem się czy umieścić je w tym dziale, ale pod opieką osoby dorosłej doświadczenie może być świetną i pouczającą zabawą.

Uwaga: EKSPERYMENT wykonywać na świeżym powietrzu lub w dużym, pozbawionym materiałów łatwopalnych pomieszczeniu.

Sprzęt i odczynniki

- zapałki

- folia aluminiowa

- nożyczki

- doniczka z ziemią lub ziemniak (jabłko)

Czytaj dalej

Fizyka i łańcuch choinkowy – doświadczenie z bezwładnością

Kategoria: AktualnościEksperymenty domowe

Długo zastanawiałem się jaki świąteczny eksperyment przygotować. Wpadłem na pomysł ubierając choinkę, w tym roku zabrałem się za to szybko, więc jeśli ta czynność jeszcze przed Tobą zachęcam do wykonania doświadczenia. Choć pozornie proste, jego wytłumaczenie może być prawdziwym wyzwaniem dla fizyków, bo efekty które zachodzą wydają się być nieprawdopodobne.

Sprzęt i odczynniki

- koralikowy łańcuch na choinkę (najlepiej wykonany z plastiku, ale jeśli masz na choince łańcuch metalowy prawa fizyki też powinny zadziałać)

- naczynie z grubą ścianką, np. wazon

Czytaj dalej

A jednak wrze – gotowanie wody w Himalajach

Kategoria: Eksperymenty domowe

Wrzeniem nazywamy gwałtowne zjawisko parowania cieczy w całej objętości. Każdy chyba widział jak gotuje się woda. Nikt nie chciałby się nią oparzyć. Ale można zagotować wodę niekoniecznie ją podgrzewając. W tym doświadczeniu pokażemy jak doprowadzić wodę do wrzenia pod obniżonym ciśnieniem. W domowych warunkach jest to możliwe, a efekt jest imponujący.

Sprzęt

- Pojemnik próżniowy

- Pompka do odprowadzania powietrza

Czytaj dalej

Mleczna plastelina

Kategoria: Eksperymenty domowe

Choć już koniec marca, to zima nie odpuszcza i nadal można porzucać się śnieżkami. Dlatego pozwoliłem sobie ulepić bałwanka, ale nie użyłem przy tym śniegu tylko mleka! To doświadczenie pokazuje, że mleko jest mieszaniną różnych substancji, a przy okazji może być przydatne, gdy zabraknie Wam w domu plasteliny – z mlekiem możecie ją sami zrobić. Zatem do dzieła!

Uwaga: do eksperymentu należy użyć gorącego mleka!

 Sprzęt i odczynniki

- mleko

- ocet

- garnek do gotowania

- kawałek szmatki lub ścierki

- durszlak

- łyżka       

Wykon.

Czytaj dalej

Skaczące confetti

Kategoria: Eksperymenty domowe

 alt

Chyba nikt nie lubi mieć potarganych włosów. Od tego doświadczenia niejeden włos „stanie dęba”, ale czego nie robi się dla nauki i dobrej zabawy. Choć doświadczenie jest banalnie proste, kryje się w nim dużo magii – a raczej solidna porcja wiedzy z fizyki.

Niewidzialna siła unosząca miniaturowe kawałki papieru, to przepis na ciekawy bałagan:-)

Sprzęt i odczynniki

- balon

- confetti (małe ścinki papieru, np. z dziurkacza)

 Wykonanie

Przyg.

Czytaj dalej