Cola i mentosy – efektowne i tajemnicze doświadczenie

Kategoria: Eksperymenty domoweEksperymenty laboratoryjne

Ten eksperyment zna prawie każdy. W całym Internecie można znaleźć masę zdjęć i filmików jak ktoś do coli dodaje mentosy. Po raz pierwszy zaprezentowano go w 1999 r. w programie „Marek’s Kid Scientists„, ale dopiero pokaz Steve’a Splangler’a kilka lat później stał się hitem.  Samo wytłumaczenie zjawiska „gejzeru gazowego” jest skomplikowane i długo zastanawiano się jak to się dzieje, że połączeniu tych dwóch składników jest tak efektowne. Przestudiujemy krok po kroku eksperyment i procesy jakie składają się na efekt końcowy.

Składniki

  • Coca-cola (lub Pepsi, Hop Cola) – najlepiej Coca-cola Light
  • Mentosy miętowe

Wykonanie

Doświadczenie najlepiej wykonać na zewnątrz, b.

Czytaj dalej

Nurkujące rodzynki, czyli czym jest adsorpcja

Kategoria: Eksperymenty domowe

Jeśli ktoś chciał mieć kiedyś rybki, a rodzice nie wyrażali zgody, to jest na to ciekawy naukowy sposób. Przed nami eksperyment, w którym ożywimy rodzynki.

Potrzebujemy

– przezroczyste naczynie

– wodę gazowaną

– rodzynki (mogą być też inne suszone małe owoce)

Wykonanie

Do nacz.

Czytaj dalej

Nurek w butelce

Kategoria: AktualnościEksperymenty domowe

Heureka! Heureka! Tak Archimedes wykrzyknął, gdy odkrył prawo wyporu. Na nim skupimy się w naszym doświadczeniu. Potrzeba będzie kilka rzeczy:

  •  – pusta butelka plastikowa
  •  – balonik
  •  – kawałek plasteliny

Wykonanie

Do butelki nalewamy wody do pełna. Balonik stanowić będzie naszego nurka. Należy obkleić go plasteliną przy wylocie, aby zwiększyć jego masę – do środka wpuszczamy nieco powietrza. Zamiast plasteliny można użyć innego obciążenia (o gęstości większej niż woda), np. kamyka włożonego do środka –  ja użyłem dwóch niewielkich magnesików. Balonik powinien unosić się na powierzchni wody – przed włożeniem go do butelki można wspomóc się zanurzając go w misce lub szklance, tak sprawdzimy czy na pewno nie zatonie. Po przygotowaniu naszego nurka należy umieścić go w butelce, po czym ją zakręcić. Teraz wystarczy ścisnąć butelkę, aby nasz nurek zanurzył się na dno naczynia. Jeśli po ściśnięciu nurek nie nurkuje, należy go wyciągnąć i usunąć z niego nieco powietrza.

Wyjaśnienie

Nasz eksperyment nazyw.

Czytaj dalej

Czas na kajak…może Drawa

Kategoria: AktualnościZielony kącik

Wakacje to okres odprężenia, beztroski oraz odpoczynku od podręczników i szkolnej rutyny. Oczywiście nie znaczy to, że w tym czasie nie istnieją możliwości poszerzania swej wiedzy oraz zgłębiania tematów, które lezą w kręgu naszych zainteresowań. Przy okazji wakacyjnych wycieczek oaz wyjazdów można nie tylko oderwać się od codziennych obowiązków, które trzeba wykonywać aż 10 miesięcy w toku. Na przykład spływ kajakowy Drawą daje możliwość edukacji poprzez obserwację i doświadczenie, a także budowanie swojej sprawności fizycznej oraz pomoc naszemu środowisku naturalnemu.

Czytaj dalej

Tęczowa kapusta

Kategoria: Eksperymenty domowe

Kuchnia skrywa wiele ciekawych substancji, z którymi można eksperymentować. Pora pochylić się nad naturalnym wskaźnikiem pH, tj. sokiem z czerwonej kapusty. Jego zmienność barw jest zaskakująca i świetnie pasuje do omawiania  wielu zagadnień poruszanych na lekcjach chemii czy przyrody.

Sprzęt i odczynniki

  • małe przezroczyste naczynia (np. szklanki)
  • kapusta czerwona – wystarczy 1 liść
  • kwasek cytrynowy, soda oczyszczona

Wykonanie       .

Czytaj dalej

Efekt Tyndalla – zabawa ze światłem

Kategoria: Eksperymenty domowe

Pora na eksperyment dla fanów Gwiezdnych wojen.  Doświadczenie prezentuje jedną z właściwości światła, tzw. efekt Tyndalla – zjawisko fizyczne polegające na rozpraszaniu światła przez przezroczyste mieszaniny niejednorodne (koloidy).

Do eksperymentu potrzebne będą:

– woda,

– mleko lub białko kurze,

– przezroczyste naczynie,

– źródło światła o sko.

Czytaj dalej

Piasek kinetyczny- zabawa nie tylko dla najmłodszych

Kategoria: Eksperymenty domowe

Pomimo jesiennej pogody, która zniechęca do zabaw w piaskownicy, przygotowaliśmy doświadczenie-zabawę z „piaskiem” w roli głównej. Z odsieczą przychodzi nam piasek kinetyczny, który bez problemu możemy wykonać w domu. W dotyku jest suchy, lecz budowle jakie dzięki niemu możemy zrobić są trwałe, jakby były wykonane z piasku z dodatkiem wody. Przepis jest banalnie prosty, a zabawa z tym „piaskiem” daje dużo radości nie tylko dzieciom ale i rodzicom. Ponadto jest to zabawa, która doskonale usprawni motorykę małego szkraba, co ułatwi naukę pisania w szkole. Stawianie budowli z piasku, wyostrza orientację przestrzenną, która z pewnością przyda się każdemu.

Poniżej przepis na domowy piasek kinetyczny:

– 4 szklanki mąki pszennej lub kukurydzianej

– 0,5 szklanki oleju spożywczego lub oliwki dla dzieci

Dodatkowo można użyć barwnika sp.

Czytaj dalej

Elektryczny snopek

Kategoria: Eksperymenty domowe

Doświadczenie wymaga nieco przygotowań, ale świetnie tłumaczy czym jest energia elektrostatyczna. Do wykonania eksperymentu potrzebne nam będą:

– słomki do napojów-10 sztuk

– igła z dużym oczkiem

– gruba nić

– średniej grubości drut

– średniej wielkiej kamień

– plastelina

– szklanka

– kartka papieru

Wykonanie

Na początek p.

Czytaj dalej

Magiczny palec

Kategoria: Eksperymenty domowe

To idealny eksperyment do zademonstrowania magii właściwości wody i mydła (doświadczenie umieściliśmy 2 lata temu na naszej starej stronie). Dawno temu biblijny Mojżesz sprawił, że Morze Czerwone się rozstąpiło. Ty również możesz pokazać, że posiadasz potężną moc.
Sprzęt i odczynniki

– miska lub talerz
– woda

– zmielony pieprz
– płyn do mycia naczyń lub mydło w płynie

Wykonanie

Nalej na tal.

Czytaj dalej

Chemiczny ogródek

Kategoria: Eksperymenty laboratoryjne

Przyszła wiosna i zaczął się czas porządkowania oraz sadzenia na działkach i w ogródkach. Pora zatem odświeżyć stare odczynniki i wyczarować własny ogródek z zasadzonymi chemicznymi roślinkami. To efektowne doświadczenie, mimo prostoty jest niebezpieczne, dlatego należy zachować ostrożność. Użyte w eksperymencie szkło wodne ma właściwości żrące, rękawice ochronne są zatem wskazane.

Sprzęt i odczynniki

– przezroczyste naczynie, np. słoik lub zlewka

– szkło wodne (roztwór krzemianu sodu)

– grudki lub kryształki kilku soli mocnego kwasu i słabej zasady, np. FeSO4, FeCl3, NiCl2, CuSO4, CuCl2

Wykonanie

Do prze.

Czytaj dalej