ASTROLAB – już dziś zagłosuj na cenny projekt dla Szczecina!!

Kategoria: AktualnościAstronomia

Klub Naukowca pragnie wesprzeć projekt zgłoszony do budżetu obywatelskiego dla Szczecina, jaki może zostać zrealizowany, o ile odpowiednia ilość Szczecinian na niego zagłosuje. ASTROLAB to projekt jedyny w swoim rodzaju, zachęcamy by oddać właśnie na niego głos – od lat wygrywają inicjatywy rowerowe, pora na nieco inne działania!!! A oto szczegóły, o których informuje inicjator projektu, tj. Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii:

Astronomia to wspaniała przygoda intelektualna, a także pomost  do wszelkiego rodzaju nauk. Łączy w sobie fizykę, geografię, chemię,  jak również matematykę. Budzi zainteresowanie naukami ścisłymi, otwiera również serce na piękno przyrody!
Nie mamy wpływu na powrót astronomii do szkół,  ale możemy sprawić, by szkoły wróciły do astronomii!
Idea Astrolab zakłada budowę obserwatorium wraz z planetarium, salą konferencyjną, dydaktyczną oraz przestrzenią dla wystaw tematycznych. Planujemy także wyposażyć placówkę w zdalny dostęp do teleskopów na całym świecie, by możliwe było prowadzenie prawdziwych badań naukowych!
Także od Ciebie zależy, czy obiekt powstanie! Pomóż, głosując na Astrolab!

Głosuj na  Astrolab – projekt nr 102

Głosowanie odbędzie się w dniach 9 – 18 stycznia 2017

Lokalizacja
Zlokal.

Czytaj dalej

Bezpieczna opalenizna i co odpowiada za raka

Kategoria: AktualnościCzy wiecie, że...

Będąc na plaży większość z nas pamięta o ochronie skóry przed poważnymi oparzeniami. Jednocześnie odpowiednia opalenizna jest dla wielu z nas ważna, bo to jeden z widocznych znaków, by pochwalić się przed znajomymi udanym urlopem – niestety niektórzy uważają to jako jego główny wyznacznik, tj. im bardziej brązowi wróciliśmy z wakacji, tym lepszy wypoczynek. Stąd dobieramy środki do ochrony ciała, które jedynie złagodzą skutki poparzenia. Ale co tak naprawdę grozi nam, jeśli zbyt długo będziemy zażywali kąpieli słonecznych? Przebywanie na świeżym powietrzu jest dla nas zdrowe. W trakcie kontaktu z promieniowaniem słonecznym w naszym organizmie następuje biosynteza witaminy D. Jak to się odbywa. W ludzkim organizmie występuje forma nieaktywnej biologicznie witaminy D2 i D3.

W nas.

Czytaj dalej

Bezpiecznie w wodzie i z wodą

Kategoria: AktualnościCzy wiecie, że...

Woda kojarzy się z latem i upałami. Niestety nie zawsze mądrze z niej korzystamy. Ale po kolei. Człowiek do życia potrzebuje wody. Nie licząc konieczności mycia, nasze dzienne zapotrzebowanie na tą ciecz to w zależności od wagi ciała ok. 1,5-2,5 l, a wg Światowej Organizacji Zdrowia od 2,2 do 4,5 l. Dostarczenie mniejszej ilości wody do organizmu prowadzi do odwodnienia, którego objawy mogą być bardzo przykre, tj. nie tylko uczucie pragnienia i suchość w ustach, ale także nudności, zawroty głowy, drgawki, zaburzenie świadomości, czy obrzęk języka.  Odwodnienie prowadzi do zgonu, gdy ubytek wody sięgnie 15% masy osoby. 

Czytaj dalej

Rob Gonsalves – iluzje optyczne

Kategoria: Czy wiecie, że...

W ramach działu „czy wiecie, że…” przedstawiamy kilka propozycji iluzji optycznych Roba Gonsalvesa.

 Zapraszamy do obejrz.

Czytaj dalej

66% wykonanego planu „Solar Impulse 2”

Kategoria: Czy wiecie, że...

Żródło: twitter.com/solarimpulse

Samolot o napędzie słonecznym Solar Impulse 2 wystartował w nocy z niedzieli na poniedziałek z Nagoi w Japonii, do lotu nad Pacyfikiem na Hawaje. Pokonał połowę drogi i pobił już dwa rekordy. Samolot pobił rekord najdłuższego lotu maszyny zasilanej ogniwami słonecznymi. Wcześniejszy rekord należący do tej samej ekipy wynosił 44h.  Pobito również drugi rekord, który dotyczy przebytej odległości – Solar Impulse pokonał już ponad pięć tysięcy kilometrów. Licznik ma docelowo wskazać osiem tysięcy kilometrów. Trzymamy kciuki za całą załogę i liczymy, że w piątek Solar Impulse doleci na Hawaje.

 

PAPEPASOLAR IMPULSE JEAN REVILLARD REZO HANDOU

PAP/EPA/SOLAR IMPULSE /JEAN REVILLARD /REZO /HANDOUFoto: PAP/EPA
Czytaj dalej

Węgiel i jego odmiany

Kategoria: Czy wiecie, że...

Ostatnio głośno mediach o grafenie, niesamowitym materiale, który za kilka lat zrewolucjonizuje współczesną technikę. Grafen jest odmianą węgla, pod względem składu chemicznego nie różni się niczym od rysika w naszym ołówku. Różni się natomiast znacznie budową ułożenia atomów.

Węgiel jako pierwiastek występuje w kilku odmianach alotropowych, czyli różnych odmianach tego samego pierwiastka chemicznego, w tym samym stanie skupienia, różniących się właściwościami fizycznymi i chemicznymi. Mówiąc więc o właściwościach węgla, jako pierwiastka musimy uwzględnić o jaki węgiel nam chodzi. Wybór w tym wypadku jest spory, a każda odmiana zajmuje ważne miejsce w przemyśle i technice.

Węg.

Czytaj dalej

Nazwy pierwiastków

Kategoria: Czy wiecie, że...

Chociaż Wszechświat jest tak ogromny, że nie sposób ogarnąć go umysłem to cała widoczna materia składa się z drobin, które są do siebie podobne. Nie zagłębiając się w fizykę czy chemię kwantową, z tej zupy drobin obdarzonych masą i/lub energią wyłaniają się większe „jednorodne elementy” zwane atomami. Jak pisze Tomasz Brunicki w swoim artykule ludzie od wieków starali się w jakiś zrozumiały sposób usystematyzować owe podstawowe składniki materii. Te, które mają takie same właściwości nazwali pierwiastkami. Ale w jaki sposób nazywać poszczególne pierwiastki nie było oczywiste. Niektórzy naukowcy chcieli wdrożyć odpowiednie rozporządzenia, ale nie spotkały się one z akceptacją. Nomenklatura pierwiastków była powodem wielu kłótni i sporów i do dziś wiele centrów badawczych rywalizuje z sobą by odkryć kolejne pierwiastki lub ich właściwości i zapisać swój wkład na tablicę Mendelejewa (układ okresowy pierwiastków). Odkrywca m prawo nadać mu nazwę wg swojego uznania przy czym ma być to nazwa moralnie poprawna (nieobraźliwa i niewulgarna).

Czytaj dalej

Najbliższe spotkanie PTMA

Kategoria: AktualnościAstronomia

W dniu 11 grudnia o godz. 18.30 zapraszamy na prezentację mało widocznych obiektów astronomicznych – brązowych karłów. Będzie to prelekcja przygotowana przez Ryszarda Biernikowicza (PTMA Szczecin) o “nieudanych gwiazdach”, które powstają jak zwykłe gwiazdy, ale mają za małą masę by podtrzymać reakcję syntezy wodoru. Poznamy rodzaje chmur oraz warunki pogodowe jakie mogą tam panować. 

 

 

Czytaj dalej

Spotkanie miłośników astronomii

Kategoria: AktualnościAstronomia

Podczas najbliższej prelekcji Paweł Szkaplewicz przedstawi bieżącą wiedzę na temat naszego galaktycznego sąsiedztwa. Pokazane zostaną astrofotografie wykonane przez członków szczecińskiego PTMA. Zaprezentowane także zostaną wyniki najnowszych badań, ich interpretacje i wnioski jakie formułują naukowcy w ramach niezwykle szybkiego rozwoju wiedzy o otaczającym nas świecie. Nie zabraknie również ciekawych multimediów przedstawiających nasze otoczenie galaktyczne.

 
  

Czytaj dalej

Podbój kosmosu z Klubem Naukowca cz. IV

Kategoria: AktualnościAstronomiaCzy wiecie, że...

Energia Słońca

Energia docierająca do Ziemi pochodzi praktycznie jedynie ze Słońca. Na podstawie danych przedstawionych przez Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego moc promieniowania Słońca wynosi aż 3.845 · 1026 W, co oznacza, że w ciągu każdej sekundy Słońce emituje energię wystarczającą do zagotowania lodowatej wody zawartej w sześcianie o boku 971 km. Na pierwszy rzut oka jesteśmy w stanie ogarnąć tę liczbę, ale wynika z niej, że to bryła o objętości 915 498 611 km3, a sumując całą wodę na naszej planecie (wliczając: morza, oceany, lodowce, rzeki, jeziora) otrzymamy wartość niewiele większą (ok. 1 360 000 000), a energia emitowana przez Słońce zagotowała by ją w ciągu zaledwie półtorej sekundy. Emisja Słońca w widzialnej części widma ciągłego jest niemal identyczna z emisją ciała doskonale czarnego (czyli takiego, które całkowicie pochłania całe promieniowanie na nie padające) o temperaturze 5777 K. Temperaturę tą nazywamy temperaturą efektywną Słońca.

Czytaj dalej