Bezpieczna opalenizna i co odpowiada za raka

Kategoria: AktualnościCzy wiecie, że...

Będąc na plaży większość z nas pamięta o ochronie skóry przed poważnymi oparzeniami. Jednocześnie odpowiednia opalenizna jest dla wielu z nas ważna, bo to jeden z widocznych znaków, by pochwalić się przed znajomymi udanym urlopem – niestety niektórzy uważają to jako jego główny wyznacznik, tj. im bardziej brązowi wróciliśmy z wakacji, tym lepszy wypoczynek. Stąd dobieramy środki do ochrony ciała, które jedynie złagodzą skutki poparzenia. Ale co tak naprawdę grozi nam, jeśli zbyt długo będziemy zażywali kąpieli słonecznych? Przebywanie na świeżym powietrzu jest dla nas zdrowe. W trakcie kontaktu z promieniowaniem słonecznym w naszym organizmie następuje biosynteza witaminy D. Jak to się odbywa. W ludzkim organizmie występuje forma nieaktywnej biologicznie witaminy D2 i D3.

W nas.

Czytaj dalej

Bezpiecznie w wodzie i z wodą

Kategoria: AktualnościCzy wiecie, że...

Woda kojarzy się z latem i upałami. Niestety nie zawsze mądrze z niej korzystamy. Ale po kolei. Człowiek do życia potrzebuje wody. Nie licząc konieczności mycia, nasze dzienne zapotrzebowanie na tą ciecz to w zależności od wagi ciała ok. 1,5-2,5 l, a wg Światowej Organizacji Zdrowia od 2,2 do 4,5 l. Dostarczenie mniejszej ilości wody do organizmu prowadzi do odwodnienia, którego objawy mogą być bardzo przykre, tj. nie tylko uczucie pragnienia i suchość w ustach, ale także nudności, zawroty głowy, drgawki, zaburzenie świadomości, czy obrzęk języka.  Odwodnienie prowadzi do zgonu, gdy ubytek wody sięgnie 15% masy osoby. 

Czytaj dalej

Nurek w butelce

Kategoria: AktualnościEksperymenty domowe

Heureka! Heureka! Tak Archimedes wykrzyknął, gdy odkrył prawo wyporu. Na nim skupimy się w naszym doświadczeniu. Potrzeba będzie kilka rzeczy:

  •  – pusta butelka plastikowa
  •  – balonik
  •  – kawałek plasteliny

Wykonanie

Do butelki nalewamy wody do pełna. Balonik stanowić będzie naszego nurka. Należy obkleić go plasteliną przy wylocie, aby zwiększyć jego masę – do środka wpuszczamy nieco powietrza. Zamiast plasteliny można użyć innego obciążenia (o gęstości większej niż woda), np. kamyka włożonego do środka –  ja użyłem dwóch niewielkich magnesików. Balonik powinien unosić się na powierzchni wody – przed włożeniem go do butelki można wspomóc się zanurzając go w misce lub szklance, tak sprawdzimy czy na pewno nie zatonie. Po przygotowaniu naszego nurka należy umieścić go w butelce, po czym ją zakręcić. Teraz wystarczy ścisnąć butelkę, aby nasz nurek zanurzył się na dno naczynia. Jeśli po ściśnięciu nurek nie nurkuje, należy go wyciągnąć i usunąć z niego nieco powietrza.

Wyjaśnienie

Nasz eksperyment nazyw.

Czytaj dalej

Wakacje, tym razem odpoczywamy

Kategoria: Aktualności

Mamy wakacje, to czas odpoczynku nie tylko dla dzieci, ale i nauczycieli. Nie planujemy zajęć ani półkolonii w te wakacje, ale jesteśmy w stanie przeprowadzić warsztaty lub pokazy, jeśli będzie taka potrzeba. Zapraszamy do kontaktu: biuro@klubnaukowca.pl

Jednocześnie co jakiś czas będziemy pisali ciekawe artykuły o bezpieczeństwie, tj. jak zachować się w określonych sytuacjach. Niech to będą bezpieczne wakacje!!!

Czytaj dalej

Zajęcia w czerwcu

Kategoria: Aktualności

Przed nami czerwiec, już czuć wakacje, dlatego w tym miesiącu przygotowaliśmy mniej warsztatów:

Warsztaty Tesli (nt. energii) 11 czerwca godz. 10:30 (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT – al. Piastów 42, sala 110)

Warsztaty Mały odkrywca – 11 czerwca godz. 10:30 oraz 12:30 (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT – al. Piastów 42, sala 13)

Warsztaty Mały naukowiec – 13 czerwca godz. godz. 17:00  (Żółtek, ul. Rydla 93, I piętro obok zegarmistrza)

Pozostałe warsztaty, w tym Dexter i z robotyki w czerwcu się nie odbędą. Wszystkich uczestników oraz rodziców zapraszamy na rajd po Puszczy Bukowej połączony z grą leśną i ogniskiem – sobota 25 czerwca godz. 10:00. Informacje i zapisy pod nr telefonu 505 474 545 lub na adres biuro@klubnaukowca.pl

Jednocześnie już dziś zapraszamy na Dni Morza do Szczecina w dniach 10-12 czerwca – na naszym stanowisku wspólnie z Zakładem Wodociągów i Kanalizacji będzie można zobaczyć i samemu wykonać wiele ciekawych eksperymentów.

 

Czytaj dalej

Czas na kajak…może Drawa

Kategoria: AktualnościZielony kącik

Wakacje to okres odprężenia, beztroski oraz odpoczynku od podręczników i szkolnej rutyny. Oczywiście nie znaczy to, że w tym czasie nie istnieją możliwości poszerzania swej wiedzy oraz zgłębiania tematów, które lezą w kręgu naszych zainteresowań. Przy okazji wakacyjnych wycieczek oaz wyjazdów można nie tylko oderwać się od codziennych obowiązków, które trzeba wykonywać aż 10 miesięcy w toku. Na przykład spływ kajakowy Drawą daje możliwość edukacji poprzez obserwację i doświadczenie, a także budowanie swojej sprawności fizycznej oraz pomoc naszemu środowisku naturalnemu.

Czytaj dalej

KIDS LOVE DESIGN i Klub Naukowca

Kategoria: Aktualności

Dziś zaczyna się Festiwal KIDS LOVE DESIGN – projekt artystyczny poświęcony zagospodarowaniu otoczenia, w którym mieszkamy. To już 5. edycja festiwalu, tym razem tematem przewodnim są zmysły człowieka. Klub Naukowca postanowił włączyć się w przedsięwzięcie. Szczegóły na stronie festiwalu. 6 maja przygotowaliśmy pokaz naukowy łączący wrażenia zmysłowe, chcemy przywołać w nim nieco synestezji – Trafostacja Sztuki, ul. Św. Ducha w Szczecinie, godz. 12:00 i 19:00.

Zapraszamy również na nasze warsztaty naukowe w trakcie festiwalu:

Warsztaty  W krainie dźwięku 13 maja godz. 17:00, piątek (Żółtek, ul. Rydla 93, I piętro obok zegarmistrza), koszt 30 zł, czas trwania: 90 minut.  dzieci w wieku 6-10 lat

Warsztaty  Czego oczy nie widzą – 19 maja godz. 17:00, czwartek (Żółtek, ul. Rydla 93, I piętro obok zegarmistrza), koszt 30 zł, czas trwania: 90 minut, dzieci w wieku 6-10 lat

Warsztaty  Fabryka zapachów – 21 maja godz. 10:30, sobota (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT – al. Piastów 42, sala 13), koszt 40 zł, czas trwania: 100 minut, dzieci w wieku 6-12 lat – przygotowane perfumy dzieci wezmą do domu

Przy wyborze minimum dwóch warsztatów zniżka

Zgłoszenia prosimy wysłać na biuro@klubnaukowca.pl. Informacje pod nr telefonu 505 474 545

Czy można wyczarować cytrusową c.

Czytaj dalej

Terminarz zajęć w maju

Kategoria: Aktualności

W maju Klubu Naukowca przygotował bardzo dużo warsztatów, na które serdecznie zapraszamy: 

Warsztaty  W krainie dźwięku  w ramach festiwalu Kids Love Design13 maja godz. 17:00 (Żółtek, ul. Rydla 93, I piętro obok zegarmistrza)

Warsztaty Mały odkrywca – 14 maja godz. 10:30 oraz 12:30 (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT – al. Piastów 42, sala 13), 21 maja godz. 10:30 (Żółtek, ul. Rydla 93, I piętro obok zegarmistrza)

Warsztaty Tesli (nt. energii) 14 maja godz. 10:30 (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT – al. Piastów 42, sala 110)

Warsztaty Mały naukowiec – 09 maja oraz 23 maja godz. 17:00  (Żółtek, ul. Rydla 93, I piętro obok zegarmistrza)

Warsztaty  Czego oczy nie widzą w ramach festiwalu Kids Love Design – 19 maja godz. 17:00 (Żółtek, ul. Rydla 93, I piętro obok zegarmistrza)

Warsztaty Dexter – 28 maja godz. 10:30 (Żółtek, ul. Rydla 93, I piętro obok zegarmistrza)

Warsztaty z robotyki – 14 maja godz. 10:00 (Żółtek, ul. Rydla 93, I piętro obok zegarmistrza) oraz 07 maja (odrabiane zajęcia) oraz 21 maja godz. 10:00 (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT – al. Piastów 42, sala 110)

Warsztaty  Fabryka zapachów w ramach festiwalu Kids Love Design – 21 maja godz. 10:30 (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT – al. Piastów 42, sala 13)

Zapisy na poszczególne warsztaty przyjmujemy drogą elektroniczną na adres: biuro@klubnaukowca.pl (niekoniecznie na karcie zgłoszeniowej, wystarczy imię i nazwisko dziecka, wiek, rodzaj warsztatów i nr telefonu do opiekuna)

W razie pytań prosimy o kontakt pod numerem te.

Czytaj dalej

Zmiany w Klubie Naukowca

Kategoria: Aktualności

Informujemy, że 3 tygodnie temu odbyło się Walne Zebranie Członków Klubu Naukowca, podczas którego zostały wybrane władze na kolejną kadencję. Uchwałą Walnego Zebrania obecny skład Zarządu Stowarzyszenia wygląda następująco:

Prezes: Łukasz Wyka

absolwent Politechniki Szczecińskiej i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (studia doktoranckie), zawodowo związany z branżą gazowniczą, sozologią i bhp.

Wiceprezes: Łukasz Białek

absolwent Politechniki Szczecińskiej zawodowo związany z automatyką przemysłową

Sekretarz: Łukasz Chorągwicki

absolwent Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zawodowo związany z sozologią

Została wybrany także nowy skład Komisji Rewizyjnej

Przewodniczący: Waldemar Piasecki

Członkowie: Agata Marcinkiewicz i Grzegorz Kwiatkowski

Czytaj dalej

Terminarz zajęć w kwietniu 2016

Kategoria: Aktualności

W kwietniu terminarz zajęć Klubu Naukowca wygląda następująco:

Warsztaty Mały odkrywca09 kwietnia godz. 10:30 oraz 12:30 (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT – al. Piastów 42, sala 13), 23 kwietnia godz. 12:30 (Żółtek, ul. Rydla 93, I piętro obok zegarmistrza)

Warsztaty Tesli (nt. energii) 09 kwietnia godz. 10:30 (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT – al. Piastów 42, sala 110)

Warsztaty Mały naukowiec – 11 kwietnia oraz 25 kwietnia godz. 17:00  (Żółtek, ul. Rydla 93, I piętro obok zegarmistrza)

Warsztaty Dexter – 23 kwietnia godz. 10:30 (Żółtek, ul. Rydla 93, I piętro obok zegarmistrza)

Warsztaty z robotyki – 16 kwietnia godz. 10:00 (Żółtek, ul. Rydla 93, I piętro obok zegarmistrza) oraz 23 kwietnia godz. 10:00 (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT – al. Piastów 42, sala 110)

Pozostały wolne miejsca w wybranych grupach, o szczegóły prosimy pytać drogą telefoniczną lub wysyłając wiadomość na adres: biuro@klubnaukowca.pl

Czytaj dalej